معاون شهرسازی و معماری شهرداری یزد تاکید کرد: شهروندان از خریداری زمین با تفکیک غیر مجاز خودداری نمایند

معاون شهرسازی و معماری شهرداری یزد تاکید کرد: شهروندان از خریداری زمین با تفکیک غیر مجاز خودداری نمایند

معاون شهرسازی و معماری شهرداری یزد با بیان اینکه مشکلات مالکیت زمین از دلایل مهم ساخت‌وسازهای بدون پروانه است، تاکید کرد: شهروندان از خریداری زمین هایی با تفکیک غیر مجاز خودداری نمایند.

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری یزد – مجتبی فرهمند گفت: آن چیزی که مقدمه تخلفات ساختمانی است، رعایت نشدن ضوابط احراز زمین‌هایی است که امکان صدور پروانه را ندارند یا تفکیک‌هایی که به صورت غیرمجاز صورت گرفته و در آن ضوابط، شهرسازی و سرانه‌های خدماتی و معابر رعایت نشده است، در نتیجه این موارد باعث می‌شود شهرداری نتواند پروانه صادر کند.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری یزد تاکید کرد: اولین گام در این راستا این است که شهروندان زمین‌هایی را که به این شکل تفکیک می‌شود و شهرداری به رسمیت نمی‌شناسد خریداری نکنند.

وی تصریح کرد: شهرداری امکان صدور پروانه برای زمین‌هایی که پیش از این به صورت مشاعی سند داشته‌اند را فراهم کرده است اما برای زمین‌هایی که از امسال به بعد به صورت مشاعی تفکیک شوند، پروانه صادر نمی‌کند.

فرهمند اظهار داشت: شهرداری یزد برای افزایش صدور پروانه ساختمانی تمهیداتی را در بحث زمین فراهم کرده، به طور مثال تفکیک‌های زیر حد مجاز یعنی ۱۵۰ متر امکان صدور پروانه نداشتند اما با تدابیر شهرداری قرار شد زمین‌های تفکیک شده زیر حد نصاب تا قبل از سال ۹۸ سند دریافت کنند که این مشمول ساخت‌وسازهای جدید از سال ۹۸ به بعد نخواهد شد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری یزد با بیان اینکه مشکلات مالکیت زمین از دلایل مهم ساخت‌وسازهای بدون پروانه است، از شهروندان خواست تا از خریداری زمین‌های مزبور خودداری کنند چراکه در غیر این صورت گشت ساختمان شهرداری با جدیت وارد عمل می‌شود و جریمه گزافی متوجه مالک خواهد شد.

وی با بیان اینکه حدود ۳۰ درصد از تخلفات ساخت‌وساز به موضوع زمین مرتبط است، اضافه کرد: شهرداری برای جلوگیری از تفکیک غیرمجاز و خرید و فروش زمین‌های تفکیک شده از سوی افراد سودجو، در زمینه شناسایی زمین‌های بزرگ وارد عمل شده و به صورت جدی جلوی این تخلفات گرفته می‌شود.

فرهمند خاطر نشان ساخت: زمین‌های بزرگ پتانسیل بیشتری برای تفکیک غیرمجاز دارند، از این رو شهرداری کنترل بیشتری روی زمین‌های بزرگ دارد و مراقبت می‌کند بستری برای ضرر و زیان مردم فراهم نشود.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری یزد افزود: تاکید شهرداری در فرآیند تفکیک زمین سهمی‌ندارد، چراکه در این صورت ضوابط را کنترل می‌کردیم اما چون در فرآیند صدور سند به خصوص قانون تملک اراضی نقش نداریم، شاهد این تخلفات هستیم، از این رو از اداره کل ثبت اسناد و املاک استان می‌خواهیم که قبل از صدور مجوز تفکیک زمین با شهرداری هماهنگ کنند.

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.